
Nichicon
Product No:
UVZ2D101MHD
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CAP ALUM 100UF 20% 200V RADIAL
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
1.824
1.824
10
1.444
14.44
50
1.25115
62.5575
100
1.082715
108.2715
500
0.818064
409.032
1000
0.72182
721.82
2500
0.673692
1684.23
5000
0.649638
3248.19
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Nichicon |
| Series | UVZ |
| Package | Bulk |
| Ratings | - |
| Tolerance | ±20% |
| Capacitance | 100 µF |
| Applications | General Purpose |
| Lead Spacing | 0.295" (7.50mm) |
| Polarization | Polar |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial, Can |
| Product Status | Not For New Designs |
| Voltage - Rated | 200 V |
| Lifetime @ Temp. | 1000 Hrs @ 105°C |
| Size / Dimension | 0.630" Dia (16.00mm) |
| Height - Seated (Max) | 1.299" (33.00mm) |
| Operating Temperature | -40°C ~ 105°C |
| Surface Mount Land Size | - |
| Ripple Current @ Low Frequency | 375 mA @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency | 600 mA @ 10 kHz |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | - |