
Nichicon
Product No:
UVZ2G3R3MPD
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CAP ALUM 3.3UF 20% 400V RADIAL
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
0.5795
0.5795
10
0.4066
4.066
50
0.30761
15.3805
100
0.2679
26.79
500
0.198417
99.2085
1000
0.168654
168.654
2500
0.158736
396.84
5000
0.148818
744.09
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Nichicon |
| Series | UVZ |
| Package | Bulk |
| Ratings | - |
| Tolerance | ±20% |
| Capacitance | 3.3 µF |
| Applications | General Purpose |
| Lead Spacing | 0.197" (5.00mm) |
| Polarization | Polar |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial, Can |
| Product Status | Not For New Designs |
| Voltage - Rated | 400 V |
| Lifetime @ Temp. | 1000 Hrs @ 105°C |
| Size / Dimension | 0.394" Dia (10.00mm) |
| Height - Seated (Max) | 0.492" (12.50mm) |
| Operating Temperature | -40°C ~ 105°C |
| Surface Mount Land Size | - |
| Ripple Current @ Low Frequency | 38 mA @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency | 60.8 mA @ 10 kHz |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | - |