
Nichicon
Product No:
UVZ2G4R7MPD
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CAP ALUM 4.7UF 20% 400V RADIAL
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
0.7125
0.7125
10
0.50255
5.0255
50
0.38
19
100
0.33098
33.098
500
0.245176
122.588
1000
0.208402
208.402
2500
0.196146
490.365
5000
0.183882
919.41
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Nichicon |
| Series | UVZ |
| Package | Bulk |
| Ratings | - |
| Tolerance | ±20% |
| Capacitance | 4.7 µF |
| Applications | General Purpose |
| Lead Spacing | 0.197" (5.00mm) |
| Polarization | Polar |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial, Can |
| Product Status | Not For New Designs |
| Voltage - Rated | 400 V |
| Lifetime @ Temp. | 1000 Hrs @ 105°C |
| Size / Dimension | 0.394" Dia (10.00mm) |
| Height - Seated (Max) | 0.689" (17.50mm) |
| Operating Temperature | -40°C ~ 105°C |
| Surface Mount Land Size | - |
| Ripple Current @ Low Frequency | 50 mA @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency | 80 mA @ 10 kHz |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | - |