
Nichicon
Product No:
UVZ2W100MHD
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CAP ALUM 10UF 20% 450V RADIAL
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
1.273
1.273
10
1.00795
10.0795
50
0.87381
43.6905
100
0.756105
75.6105
500
0.571292
285.646
1000
0.50408
504.08
2500
0.470478
1176.195
5000
0.453672
2268.36
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Nichicon |
| Series | UVZ |
| Package | Bulk |
| Ratings | - |
| Tolerance | ±20% |
| Capacitance | 10 µF |
| Applications | General Purpose |
| Lead Spacing | 0.197" (5.00mm) |
| Polarization | Polar |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial, Can |
| Product Status | Not For New Designs |
| Voltage - Rated | 450 V |
| Lifetime @ Temp. | 1000 Hrs @ 105°C |
| Size / Dimension | 0.492" Dia (12.50mm) |
| Height - Seated (Max) | 0.866" (22.00mm) |
| Operating Temperature | -25°C ~ 105°C |
| Surface Mount Land Size | - |
| Ripple Current @ Low Frequency | 65 mA @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency | 104 mA @ 10 kHz |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | - |