
Nichicon
Product No:
UVZ2W220MHD
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CAP ALUM 22UF 20% 450V RADIAL
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
1.463
1.463
10
1.1514
11.514
50
0.99788
49.894
100
0.863645
86.3645
500
0.652517
326.2585
1000
0.575748
575.748
2500
0.537358
1343.395
5000
0.518168
2590.84
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Nichicon |
| Series | UVZ |
| Package | Bulk |
| Ratings | - |
| Tolerance | ±20% |
| Capacitance | 22 µF |
| Applications | General Purpose |
| Lead Spacing | 0.295" (7.50mm) |
| Polarization | Polar |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial, Can |
| Product Status | Not For New Designs |
| Voltage - Rated | 450 V |
| Lifetime @ Temp. | 1000 Hrs @ 105°C |
| Size / Dimension | 0.630" Dia (16.00mm) |
| Height - Seated (Max) | 1.063" (27.00mm) |
| Operating Temperature | -25°C ~ 105°C |
| Surface Mount Land Size | - |
| Ripple Current @ Low Frequency | 115 mA @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency | 184 mA @ 10 kHz |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | - |