UWD1A270MCL1GS
Nichicon
Product No:
UWD1A270MCL1GS
Description:
CAP ALUM 27UF 20% 10V SMD
Ratings -
Impedance 760 mOhms
Tolerance ±20%
Capacitance 27 µF
Product Status Active
Voltage - Rated 10 V
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 105°C
Size / Dimension 0.197" Dia (5.00mm)
Height - Seated (Max) 0.228" (5.80mm)
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Surface Mount Land Size 0.209" L x 0.209" W (5.30mm x 5.30mm)
Ripple Current @ Low Frequency 75 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 150 mA @ 100 kHz