UWD1C220MCL1GS
Nichicon
Product No:
UWD1C220MCL1GS
Manufacturer:
Nichicon
Description:
CAP ALUM 22UF 20% 16V SMD
Quantity:
Delivery:
Payment:
In Stock : 1869
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Mfr Nichicon
Series UWD
Package Tape & Reel (TR)
Ratings -
Impedance 760 mOhms
Tolerance ±20%
Capacitance 22 µF
Applications General Purpose
Lead Spacing -
Polarization Polar
Mounting Type Surface Mount
Package / Case Radial, Can - SMD
Product Status Active
Voltage - Rated 16 V
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 105°C
Size / Dimension 0.197" Dia (5.00mm)
Height - Seated (Max) 0.228" (5.80mm)
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Surface Mount Land Size 0.209" L x 0.209" W (5.30mm x 5.30mm)
Ripple Current @ Low Frequency 75 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 150 mA @ 100 kHz