UWD1E151MCL1GS
Nichicon
Product No:
UWD1E151MCL1GS
Manufacturer:
Nichicon
Description:
CAP ALUM 150UF 20% 25V SMD
User Guide
Mfr Nichicon
Series UWD
Package Tape & Reel (TR)
Ratings -
Impedance 170 mOhms
Tolerance ±20%
Capacitance 150 µF
Applications General Purpose
Lead Spacing -
Polarization Polar
Mounting Type Surface Mount
Package / Case Radial, Can - SMD
Product Status Active
Voltage - Rated 25 V
Lifetime @ Temp. 5000 Hrs @ 105°C
Size / Dimension 0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max) 0.394" (10.00mm)
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Surface Mount Land Size 0.327" L x 0.327" W (8.30mm x 8.30mm)
Ripple Current @ Low Frequency 225 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 450 mA @ 100 kHz