UWG0J680MCL1GB
Nichicon
Product No:
UWG0J680MCL1GB
Manufacturer:
Nichicon
Description:
CAP ALUM 68UF 20% 6.3V SMD
User Guide
Mfr Nichicon
Series UWG
Package Tape & Reel (TR)
Ratings AEC-Q200
Impedance 1 Ohms
Tolerance ±20%
Capacitance 68 µF
Applications General Purpose
Lead Spacing -
Polarization -
Mounting Type Surface Mount
Package / Case Radial, Can - SMD
Product Status Active
Voltage - Rated 6.3 V
Lifetime @ Temp. 1000 Hrs @ 105°C
Size / Dimension 0.248" Dia (6.30mm)
Height - Seated (Max) 0.213" (5.40mm)
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Surface Mount Land Size 0.260" L x 0.260" W (6.60mm x 6.60mm)
Ripple Current @ Low Frequency 70 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 140 mA @ 100 kHz