UWG1A330MCL1GB
Nichicon
Product No:
UWG1A330MCL1GB
Manufacturer:
Nichicon
Description:
CAP ALUM 33UF 20% 10V SMD
Quantity:
Delivery:
Payment:
In Stock : 1770
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Mfr Nichicon
Series UWG
Package Tape & Reel (TR)
Ratings AEC-Q200
Impedance 1.8 Ohms
Tolerance ±20%
Capacitance 33 µF
Applications General Purpose
Lead Spacing -
Polarization -
Mounting Type Surface Mount
Package / Case Radial, Can - SMD
Product Status Active
Voltage - Rated 10 V
Lifetime @ Temp. 1000 Hrs @ 105°C
Size / Dimension 0.197" Dia (5.00mm)
Height - Seated (Max) 0.213" (5.40mm)
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Surface Mount Land Size 0.209" L x 0.209" W (5.30mm x 5.30mm)
Ripple Current @ Low Frequency 47.5 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 95 mA @ 100 kHz