UWG1E101MNL1GS
Nichicon
Product No:
UWG1E101MNL1GS
Description:
CAP ALUM 100UF 20% 25V SMD
Ratings AEC-Q200
Impedance 300 mOhms
Tolerance ±20%
Capacitance 100 µF
Product Status Active
Voltage - Rated 25 V
Lifetime @ Temp. 1000 Hrs @ 105°C
Size / Dimension 0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max) 0.413" (10.50mm)
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Surface Mount Land Size 0.327" L x 0.327" W (8.30mm x 8.30mm)
Ripple Current @ Low Frequency 225 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 450 mA @ 100 kHz