UWG1V221MNL1GS
Nichicon
Product No:
UWG1V221MNL1GS
Description:
CAP ALUM 220UF 20% 35V SMD
Payment:
In Stock : 757
Ratings AEC-Q200
Impedance 150 mOhms
Tolerance ±20%
Capacitance 220 µF
Product Status Active
Voltage - Rated 35 V
Lifetime @ Temp. 1000 Hrs @ 105°C
Size / Dimension 0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max) 0.413" (10.50mm)
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Surface Mount Land Size 0.406" L x 0.406" W (10.30mm x 10.30mm)
Ripple Current @ Low Frequency 335 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 670 mA @ 100 kHz