UWG1V4R7MCL1GB
Nichicon
Product No:
UWG1V4R7MCL1GB
Description:
CAP ALUM 4.7UF 20% 35V SMD
Payment:
In Stock : 2000
Ratings AEC-Q200
Impedance 3 Ohms
Tolerance ±20%
Capacitance 4.7 µF
Product Status Active
Voltage - Rated 35 V
Lifetime @ Temp. 1000 Hrs @ 105°C
Size / Dimension 0.157" Dia (4.00mm)
Height - Seated (Max) 0.213" (5.40mm)
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Surface Mount Land Size 0.169" L x 0.169" W (4.30mm x 4.30mm)
Ripple Current @ Low Frequency 30 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 60 mA @ 100 kHz