UWS0J681MCL1GS
Nichicon
Product No:
UWS0J681MCL1GS
Manufacturer:
Nichicon
Description:
CAP ALUM 680UF 20% 6.3V SMD
User Guide
Mfr Nichicon
Series UWS
Package Tape & Reel (TR)
Ratings -
Tolerance ±20%
Capacitance 680 µF
Applications High Temperature Reflow
Lead Spacing -
Polarization -
Mounting Type Surface Mount
Package / Case Radial, Can - SMD
Product Status Obsolete
Voltage - Rated 6.3 V
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 85°C
Size / Dimension 0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max) 0.394" (10.00mm)
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Surface Mount Land Size 0.327" L x 0.327" W (8.30mm x 8.30mm)
Ripple Current @ Low Frequency 318 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 413.4 mA @ 10 kHz