UWS1A101MCL1GS
Nichicon
Product No:
UWS1A101MCL1GS
Manufacturer:
Nichicon
Description:
CAP ALUM 100UF 20% 10V SMD
User Guide
Mfr Nichicon
Series UWS
Package Tape & Reel (TR)
Ratings -
Tolerance ±20%
Capacitance 100 µF
Applications High Temperature Reflow
Lead Spacing -
Polarization -
Mounting Type Surface Mount
Package / Case Radial, Can - SMD
Product Status Obsolete
Voltage - Rated 10 V
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 85°C
Size / Dimension 0.248" Dia (6.30mm)
Height - Seated (Max) 0.224" (5.70mm)
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Surface Mount Land Size 0.260" L x 0.260" W (6.60mm x 6.60mm)
Ripple Current @ Low Frequency 70 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 91 mA @ 10 kHz