UWS1A681MCL1GS
Nichicon
Product No:
UWS1A681MCL1GS
Description:
CAP ALUM 680UF 20% 10V SMD
Ratings -
Tolerance ±20%
Capacitance 680 µF
Product Status Obsolete
Voltage - Rated 10 V
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 85°C
Size / Dimension 0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max) 0.394" (10.00mm)
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Surface Mount Land Size 0.406" L x 0.406" W (10.30mm x 10.30mm)
Ripple Current @ Low Frequency 374 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 486.2 mA @ 10 kHz