UWS1C221MCL1GS
Nichicon
Product No:
UWS1C221MCL1GS
Description:
CAP ALUM 220UF 20% 16V SMD
Ratings -
Tolerance ±20%
Capacitance 220 µF
Product Status Obsolete
Voltage - Rated 16 V
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 85°C
Size / Dimension 0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max) 0.394" (10.00mm)
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Surface Mount Land Size 0.327" L x 0.327" W (8.30mm x 8.30mm)
Ripple Current @ Low Frequency 215 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 344 mA @ 10 kHz