UWT0J220MCR1GB
Nichicon
Product No:
UWT0J220MCR1GB
Description:
CAP ALUM 22UF 20% 6.3V SMD
Ratings -
Tolerance ±20%
Capacitance 22 µF
Product Status Obsolete
Voltage - Rated 6.3 V
Lifetime @ Temp. 1000 Hrs @ 105°C
Size / Dimension 0.157" Dia (4.00mm)
Height - Seated (Max) 0.213" (5.40mm)
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Surface Mount Land Size 0.169" L x 0.169" W (4.30mm x 4.30mm)
Ripple Current @ Low Frequency 22 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 33 mA @ 10 kHz