UWT0J470MCR1GB
Nichicon
Product No:
UWT0J470MCR1GB
Description:
CAP ALUM 47UF 20% 6.3V SMD
Ratings -
Tolerance ±20%
Capacitance 47 µF
Product Status Obsolete
Voltage - Rated 6.3 V
Lifetime @ Temp. 1000 Hrs @ 105°C
Size / Dimension 0.197" Dia (5.00mm)
Height - Seated (Max) 0.213" (5.40mm)
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Surface Mount Land Size 0.209" L x 0.209" W (5.30mm x 5.30mm)
Ripple Current @ Low Frequency 36 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 54 mA @ 10 kHz