UWT0J681MNL1GS
Nichicon
Product No:
UWT0J681MNL1GS
Description:
CAP ALUM 680UF 20% 6.3V SMD
Ratings -
Tolerance ±20%
Capacitance 680 µF
Product Status Active
Voltage - Rated 6.3 V
Lifetime @ Temp. 1000 Hrs @ 105°C
Size / Dimension 0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max) 0.394" (10.00mm)
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Surface Mount Land Size 0.327" L x 0.327" W (8.30mm x 8.30mm)
Ripple Current @ Low Frequency 210 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 315 mA @ 10 kHz