UWT1C221MCR1GS
Nichicon
Product No:
UWT1C221MCR1GS
Description:
CAP ALUM 220UF 20% 16V SMD
Ratings -
Tolerance ±20%
Capacitance 220 µF
Package / Case Radial, Can - SMD
Product Status Obsolete
Voltage - Rated 16 V
Lifetime @ Temp. 1000 Hrs @ 105°C
Size / Dimension 0.248" Dia (6.30mm)
Height - Seated (Max) 0.303" (7.70mm)
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Surface Mount Land Size 0.260" L x 0.260" W (6.60mm x 6.60mm)
Ripple Current @ Low Frequency 105 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 157.5 mA @ 10 kHz