UWT1E100MCR1GB
Nichicon
Product No:
UWT1E100MCR1GB
Manufacturer:
Nichicon
Description:
CAP ALUM 10UF 20% 25V SMD
User Guide
Mfr Nichicon
Series UWT
Package Tape & Reel (TR)
Ratings -
Tolerance ±20%
Capacitance 10 µF
Applications General Purpose
Lead Spacing -
Polarization Polar
Mounting Type Surface Mount
Package / Case Radial, Can - SMD
Product Status Obsolete
Voltage - Rated 25 V
Lifetime @ Temp. 1000 Hrs @ 105°C
Size / Dimension 0.197" Dia (5.00mm)
Height - Seated (Max) 0.213" (5.40mm)
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Surface Mount Land Size 0.209" L x 0.209" W (5.30mm x 5.30mm)
Ripple Current @ Low Frequency 23 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 34.5 mA @ 10 kHz