UWT1E221MNL1GS
Nichicon
Product No:
UWT1E221MNL1GS
Description:
CAP ALUM 220UF 20% 25V SMD
Quantity:
Delivery:
Payment:
In Stock : 14745
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Ratings -
Tolerance ±20%
Capacitance 220 µF
Package / Case Radial, Can - SMD
Product Status Active
Voltage - Rated 25 V
Lifetime @ Temp. 1000 Hrs @ 105°C
Size / Dimension 0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max) 0.394" (10.00mm)
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Surface Mount Land Size 0.327" L x 0.327" W (8.30mm x 8.30mm)
Ripple Current @ Low Frequency 155 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 232.5 mA @ 10 kHz