UWT1E470MCR1GB
Nichicon
Product No:
UWT1E470MCR1GB
Description:
CAP ALUM 47UF 20% 25V SMD
Ratings -
Tolerance ±20%
Capacitance 47 µF
Package / Case Radial, Can - SMD
Product Status Obsolete
Voltage - Rated 25 V
Lifetime @ Temp. 1000 Hrs @ 105°C
Size / Dimension 0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max) 0.213" (5.40mm)
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Surface Mount Land Size 0.327" L x 0.327" W (8.30mm x 8.30mm)
Ripple Current @ Low Frequency 66 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 99 mA @ 10 kHz