UWT1H101MNL1GS
Nichicon
Product No:
UWT1H101MNL1GS
Description:
CAP ALUM 100UF 20% 50V SMD
Quantity:
Delivery:
Payment:
In Stock : 98227
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Ratings -
Tolerance ±20%
Capacitance 100 µF
Package / Case Radial, Can - SMD
Product Status Active
Voltage - Rated 50 V
Lifetime @ Temp. 1000 Hrs @ 105°C
Size / Dimension 0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max) 0.413" (10.50mm)
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Surface Mount Land Size 0.327" L x 0.327" W (8.30mm x 8.30mm)
Ripple Current @ Low Frequency 140 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 210 mA @ 10 kHz