UWT1H220MCR6GS
Nichicon
Product No:
UWT1H220MCR6GS
Manufacturer:
Nichicon
Description:
CAP ALUM 22UF 20% 50V SMD
User Guide
Mfr Nichicon
Series UWT
Package Tape & Reel (TR)
Ratings -
Tolerance ±20%
Capacitance 22 µF
Applications General Purpose
Lead Spacing -
Polarization Polar
Mounting Type Surface Mount
Package / Case Radial, Can - SMD
Product Status Active
Voltage - Rated 50 V
Lifetime @ Temp. 1000 Hrs @ 105°C
Size / Dimension 0.248" Dia (6.30mm)
Height - Seated (Max) 0.228" (5.80mm)
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Surface Mount Land Size 0.260" L x 0.260" W (6.60mm x 6.60mm)
Ripple Current @ Low Frequency 45 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 67.5 mA @ 10 kHz