UWT1H221MNL1GS
Nichicon
Product No:
UWT1H221MNL1GS
Description:
CAP ALUM 220UF 20% 50V SMD
Quantity:
Delivery:
Payment:
In Stock : 115
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Ratings -
Tolerance ±20%
Capacitance 220 µF
Package / Case Radial, Can - SMD
Product Status Active
Voltage - Rated 50 V
Lifetime @ Temp. 1000 Hrs @ 105°C
Size / Dimension 0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max) 0.394" (10.00mm)
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Surface Mount Land Size 0.406" L x 0.406" W (10.30mm x 10.30mm)
Ripple Current @ Low Frequency 220 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 330 mA @ 10 kHz