UWT1H3R3MCL1GB
Nichicon
Product No:
UWT1H3R3MCL1GB
Description:
CAP ALUM 3.3UF 20% 50V SMD
Quantity:
Delivery:
Payment:
In Stock : 2969
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Ratings -
Tolerance ±20%
Capacitance 3.3 µF
Package / Case Radial, Can - SMD
Product Status Active
Voltage - Rated 50 V
Lifetime @ Temp. 1000 Hrs @ 105°C
Size / Dimension 0.157" Dia (4.00mm)
Height - Seated (Max) 0.213" (5.40mm)
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Surface Mount Land Size 0.169" L x 0.169" W (4.30mm x 4.30mm)
Ripple Current @ Low Frequency 14 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 21 mA @ 10 kHz