UWT1HR47MCL1GB
Nichicon
Product No:
UWT1HR47MCL1GB
Description:
CAP ALUM 0.47UF 20% 50V SMD
Ratings -
Tolerance ±20%
Capacitance 0.47 µF
Package / Case Radial, Can - SMD
Product Status Obsolete
Voltage - Rated 50 V
Lifetime @ Temp. 1000 Hrs @ 105°C
Size / Dimension 0.157" Dia (4.00mm)
Height - Seated (Max) 0.213" (5.40mm)
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Surface Mount Land Size 0.169" L x 0.169" W (4.30mm x 4.30mm)
Ripple Current @ High Frequency 5.7 mA @ 10 kHz