UWT1V330MCL6GS
Nichicon
Product No:
UWT1V330MCL6GS
Description:
CAP ALUM 33UF 20% 35V SMD
Quantity:
Delivery:
Payment:
In Stock : 4900
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Ratings -
Tolerance ±20%
Capacitance 33 µF
Package / Case Radial, Can - SMD
Product Status Active
Voltage - Rated 35 V
Lifetime @ Temp. 1000 Hrs @ 105°C
Size / Dimension 0.248" Dia (6.30mm)
Height - Seated (Max) 0.228" (5.80mm)
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Surface Mount Land Size 0.260" L x 0.260" W (6.60mm x 6.60mm)
Ripple Current @ Low Frequency 52 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 78 mA @ 10 kHz