UWX0J470MCL1GB
Nichicon
Product No:
UWX0J470MCL1GB
Manufacturer:
Nichicon
Description:
CAP ALUM 47UF 20% 6.3V SMD
User Guide
Mfr Nichicon
Series UWX
Package Tape & Reel (TR)
Ratings -
Tolerance ±20%
Capacitance 47 µF
Applications General Purpose
Lead Spacing -
Polarization Polar
Mounting Type Surface Mount
Package / Case Radial, Can - SMD
Product Status Last Time Buy
Voltage - Rated 6.3 V
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 85°C
Size / Dimension 0.197" Dia (5.00mm)
Height - Seated (Max) 0.213" (5.40mm)
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Surface Mount Land Size 0.209" L x 0.209" W (5.30mm x 5.30mm)
Ripple Current @ Low Frequency 45 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 67.5 mA @ 10 kHz