UWX1A221MCR1GB
Nichicon
Product No:
UWX1A221MCR1GB
Description:
CAP ALUM 220UF 20% 10V SMD
Ratings -
Tolerance ±20%
Capacitance 220 µF
Product Status Obsolete
Voltage - Rated 10 V
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 85°C
Size / Dimension 0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max) 0.213" (5.40mm)
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Surface Mount Land Size 0.327" L x 0.327" W (8.30mm x 8.30mm)
Ripple Current @ Low Frequency 135 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 202.5 mA @ 10 kHz