UWX1C560MCR1GB
Nichicon
Product No:
UWX1C560MCR1GB
Description:
CAP ALUM 56UF 20% 16V SMD
Ratings -
Tolerance ±20%
Capacitance 56 µF
Package / Case Radial, Can - SMD
Product Status Obsolete
Voltage - Rated 16 V
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 85°C
Size / Dimension 0.248" Dia (6.30mm)
Height - Seated (Max) 0.213" (5.40mm)
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Surface Mount Land Size 0.260" L x 0.260" W (6.60mm x 6.60mm)
Ripple Current @ Low Frequency 63 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 94.5 mA @ 10 kHz