UWX1E4R7MCL1GB
Nichicon
Product No:
UWX1E4R7MCL1GB
Description:
CAP ALUM 4.7UF 20% 25V SMD
Quantity:
Delivery:
Payment:
In Stock : 82749
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Ratings -
Tolerance ±20%
Capacitance 4.7 µF
Package / Case Radial, Can - SMD
Product Status Last Time Buy
Voltage - Rated 25 V
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 85°C
Size / Dimension 0.157" Dia (4.00mm)
Height - Seated (Max) 0.213" (5.40mm)
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Surface Mount Land Size 0.169" L x 0.169" W (4.30mm x 4.30mm)
Ripple Current @ Low Frequency 16 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 24 mA @ 10 kHz