UWX1H0R1MCR1GB
Nichicon
Product No:
UWX1H0R1MCR1GB
Manufacturer:
Nichicon
Description:
CAP ALUM 0.1UF 20% 50V SMD
User Guide
Mfr Nichicon
Series UWX
Package Tape & Reel (TR)
Ratings -
Tolerance ±20%
Capacitance 0.1 µF
Applications General Purpose
Lead Spacing -
Polarization Polar
Mounting Type Surface Mount
Package / Case Radial, Can - SMD
Product Status Obsolete
Voltage - Rated 50 V
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 85°C
Size / Dimension 0.157" Dia (4.00mm)
Height - Seated (Max) 0.213" (5.40mm)
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Surface Mount Land Size 0.169" L x 0.169" W (4.30mm x 4.30mm)
Ripple Current @ High Frequency 1.5 mA @ 10 kHz