UWX1H2R2MCL2GB
Nichicon
Product No:
UWX1H2R2MCL2GB
Description:
CAP ALUM 2.2UF 20% 50V SMD
Ratings -
Tolerance ±20%
Capacitance 2.2 µF
Product Status Obsolete
Voltage - Rated 50 V
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 85°C
Size / Dimension 0.118" Dia (3.00mm)
Height - Seated (Max) 0.213" (5.40mm)
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Surface Mount Land Size 0.130" L x 0.130" W (3.30mm x 3.30mm)
Ripple Current @ Low Frequency 10 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 15 mA @ 10 kHz