UWX1H4R7MCL1GB
Nichicon
Product No:
UWX1H4R7MCL1GB
Description:
CAP ALUM 4.7UF 20% 50V SMD
Quantity:
Delivery:
Payment:
In Stock : 649
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Ratings -
Tolerance ±20%
Capacitance 4.7 µF
Package / Case Radial, Can - SMD
Product Status Last Time Buy
Voltage - Rated 50 V
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 85°C
Size / Dimension 0.197" Dia (5.00mm)
Height - Seated (Max) 0.213" (5.40mm)
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Surface Mount Land Size 0.209" L x 0.209" W (5.30mm x 5.30mm)
Ripple Current @ Low Frequency 20 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 30 mA @ 10 kHz