UWX1HR33MCL1GB
Nichicon
Product No:
UWX1HR33MCL1GB
Description:
CAP ALUM 0.33UF 20% 50V SMD
Ratings -
Tolerance ±20%
Capacitance 0.33 µF
Product Status Obsolete
Voltage - Rated 50 V
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 85°C
Size / Dimension 0.157" Dia (4.00mm)
Height - Seated (Max) 0.213" (5.40mm)
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Surface Mount Land Size 0.169" L x 0.169" W (4.30mm x 4.30mm)
Ripple Current @ High Frequency 4.2 mA @ 10 kHz