UWX1V100MCR1GB
Nichicon
Product No:
UWX1V100MCR1GB
Description:
CAP ALUM 10UF 20% 35V SMD
Ratings -
Tolerance ±20%
Capacitance 10 µF
Product Status Obsolete
Voltage - Rated 35 V
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 85°C
Size / Dimension 0.197" Dia (5.00mm)
Height - Seated (Max) 0.213" (5.40mm)
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Surface Mount Land Size 0.209" L x 0.209" W (5.30mm x 5.30mm)
Ripple Current @ Low Frequency 29 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 43.5 mA @ 10 kHz