UWZ0J330MCL1GB
Nichicon
Product No:
UWZ0J330MCL1GB
Manufacturer:
Nichicon
Description:
CAP ALUM 33UF 20% 6.3V SMD
User Guide
Mfr Nichicon
Series UWZ
Package Tape & Reel (TR)
Ratings -
Tolerance ±20%
Capacitance 33 µF
Applications High Temperature Reflow
Lead Spacing -
Polarization Polar
Mounting Type Surface Mount
Package / Case Radial, Can - SMD
Product Status Active
Voltage - Rated 6.3 V
Lifetime @ Temp. 1000 Hrs @ 105°C
Size / Dimension 0.197" Dia (5.00mm)
Height - Seated (Max) 0.213" (5.40mm)
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Surface Mount Land Size 0.209" L x 0.209" W (5.30mm x 5.30mm)
Ripple Current @ Low Frequency 30 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 45 mA @ 10 kHz