UWZ1A151MCL1GS
Nichicon
Product No:
UWZ1A151MCL1GS
Description:
CAP ALUM 150UF 20% 10V SMD
Ratings -
Tolerance ±20%
Capacitance 150 µF
Product Status Active
Voltage - Rated 10 V
Lifetime @ Temp. 1000 Hrs @ 105°C
Size / Dimension 0.248" Dia (6.30mm)
Height - Seated (Max) 0.228" (5.80mm)
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Surface Mount Land Size 0.260" L x 0.260" W (6.60mm x 6.60mm)
Ripple Current @ Low Frequency 86 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 129 mA @ 10 kHz