UWZ1V101MCL1GS
Nichicon
Product No:
UWZ1V101MCL1GS
Description:
CAP ALUM 100UF 20% 35V SMD
Quantity:
Delivery:
Payment:
In Stock : 5275
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Ratings -
Tolerance ±20%
Capacitance 100 µF
Product Status Active
Voltage - Rated 35 V
Lifetime @ Temp. 1000 Hrs @ 105°C
Size / Dimension 0.248" Dia (6.30mm)
Height - Seated (Max) 0.315" (8.00mm)
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Surface Mount Land Size 0.260" L x 0.260" W (6.60mm x 6.60mm)
Ripple Current @ Low Frequency 84 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 126 mA @ 10 kHz