UWZ1V4R7MCL1GB
Nichicon
Product No:
UWZ1V4R7MCL1GB
Manufacturer:
Nichicon
Description:
CAP ALUM 4.7UF 20% 35V SMD
User Guide
Mfr Nichicon
Series UWZ
Package Tape & Reel (TR)
Ratings -
Tolerance ±20%
Capacitance 4.7 µF
Applications High Temperature Reflow
Lead Spacing -
Polarization Polar
Mounting Type Surface Mount
Package / Case Radial, Can - SMD
Product Status Active
Voltage - Rated 35 V
Lifetime @ Temp. 1000 Hrs @ 105°C
Size / Dimension 0.157" Dia (4.00mm)
Height - Seated (Max) 0.213" (5.40mm)
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Surface Mount Land Size 0.169" L x 0.169" W (4.30mm x 4.30mm)
Ripple Current @ Low Frequency 15 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 22.5 mA @ 10 kHz