UXY1H232MHW
Nichicon
Product No:
UXY1H232MHW
Manufacturer:
Nichicon
Description:
CAP ALUM 2300UF 20% 50V RADIAL
User Guide
Mfr Nichicon
Series UXY
Package Bulk
Ratings -
Tolerance ±20%
Capacitance 2300 µF
Applications Automotive
Lead Spacing 0.295" (7.50mm)
Polarization Polar
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial, Can
Product Status Obsolete
Voltage - Rated 50 V
Lifetime @ Temp. 3000 Hrs @ 135°C
Size / Dimension 0.709" Dia (18.00mm)
Height - Seated (Max) 1.299" (33.00mm)
Operating Temperature -40°C ~ 135°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency 3.788 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 5.05 A @ 100 kHz
ESR (Equivalent Series Resistance) 29mOhm @ 100kHz