UXY1H332MHW
Nichicon
Product No:
UXY1H332MHW
Manufacturer:
Nichicon
Description:
CAP ALUM 3300UF 20% 50V RADIAL
User Guide
Mfr Nichicon
Series UXY
Package Bulk
Ratings -
Tolerance ±20%
Capacitance 3300 µF
Applications Automotive
Lead Spacing 0.295" (7.50mm)
Polarization Polar
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial, Can
Product Status Obsolete
Voltage - Rated 50 V
Lifetime @ Temp. 3000 Hrs @ 135°C
Size / Dimension 0.709" Dia (18.00mm)
Height - Seated (Max) 1.634" (41.50mm)
Operating Temperature -40°C ~ 135°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency 4.448 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 5.93 A @ 100 kHz
ESR (Equivalent Series Resistance) 24mOhm @ 100kHz