UYA1K361MNJ1MS
Nichicon
Product No:
UYA1K361MNJ1MS
Manufacturer:
Nichicon
Description:
CAP ALUM 360UF 20% 80V SMD
User Guide
Mfr Nichicon
Series UYA
Package Tape & Reel (TR)
Ratings AEC-Q200
Tolerance ±20%
Capacitance 360 µF
Applications Automotive
Lead Spacing -
Polarization Polar
Mounting Type Surface Mount
Package / Case Radial, Can - SMD
Product Status Active
Voltage - Rated 80 V
Lifetime @ Temp. 5000 Hrs @ 125°C
Size / Dimension 0.709" Dia (18.00mm)
Height - Seated (Max) 0.689" (17.50mm)
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Surface Mount Land Size 0.752" L x 0.752" W (19.10mm x 19.10mm)
Ripple Current @ Low Frequency 500 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 1 A @ 100 kHz