UZD0G470MCL1GB
Nichicon
Product No:
UZD0G470MCL1GB
Manufacturer:
Nichicon
Description:
CAP ALUM 47UF 20% 4V SMD
User Guide
Mfr Nichicon
Series UZD
Package Tape & Reel (TR)
Ratings -
Tolerance ±20%
Capacitance 47 µF
Applications General Purpose
Lead Spacing -
Polarization -
Mounting Type Surface Mount
Package / Case Radial, Can - SMD
Product Status Obsolete
Voltage - Rated 4 V
Lifetime @ Temp. 1000 Hrs @ 85°C
Size / Dimension 0.197" Dia (5.00mm)
Height - Seated (Max) 0.126" (3.20mm)
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Surface Mount Land Size 0.209" L x 0.209" W (5.30mm x 5.30mm)
Ripple Current @ Low Frequency 33 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 49.5 mA @ 10 kHz