UZD0J330MCL1GB
Nichicon
Product No:
UZD0J330MCL1GB
Description:
CAP ALUM 33UF 20% 6.3V SMD
Ratings -
Tolerance ±20%
Capacitance 33 µF
Product Status Obsolete
Voltage - Rated 6.3 V
Lifetime @ Temp. 1000 Hrs @ 85°C
Size / Dimension 0.197" Dia (5.00mm)
Height - Seated (Max) 0.126" (3.20mm)
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Surface Mount Land Size 0.209" L x 0.209" W (5.30mm x 5.30mm)
Ripple Current @ Low Frequency 37 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 55.5 mA @ 10 kHz