UZE1H2R2MCL1GB
Nichicon
Product No:
UZE1H2R2MCL1GB
Description:
CAP ALUM 2.2UF 20% 50V SMD
Ratings -
Tolerance ±20%
Capacitance 2.2 µF
Product Status Obsolete
Voltage - Rated 50 V
Lifetime @ Temp. 1000 Hrs @ 85°C
Size / Dimension 0.197" Dia (5.00mm)
Height - Seated (Max) 0.156" (3.95mm)
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Surface Mount Land Size 0.209" L x 0.209" W (5.30mm x 5.30mm)
Ripple Current @ Low Frequency 13 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 19.5 mA @ 10 kHz