UZE1V2R2MCL1GB
Nichicon
Product No:
UZE1V2R2MCL1GB
Description:
CAP ALUM 2.2UF 20% 35V SMD
Ratings -
Tolerance ±20%
Capacitance 2.2 µF
Product Status Obsolete
Voltage - Rated 35 V
Lifetime @ Temp. 1000 Hrs @ 85°C
Size / Dimension 0.157" Dia (4.00mm)
Height - Seated (Max) 0.156" (3.95mm)
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Surface Mount Land Size 0.169" L x 0.169" W (4.30mm x 4.30mm)
Ripple Current @ Low Frequency 8.4 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 12.6 mA @ 10 kHz